Rosollia tuunaten

Kun joulupöydän antimia on syöty jo useampi päivä joulun jälkeen, alkaa tehdä mieli jotain pientä vaihtelua. Vaikka rosolli onkin sellaisenaan melko mieto ja lisukkeen omainen ruoka, saa siitä tuuunaamalla tuhdin aterian tai välipalan. Kananmuna ja pekoni ovat klassinen makupari. Ne yhdistettynä rosollin etikkaisuuteen, saadaan aikaan todellinen herkku! Sinappikermavaahdon pehmeys ja täyteläisyys sitoo vielä kaikki maut yhteen.
Muna-pekonirosolli neljälle
- reilusti valmista rosollia
- 4 kananmunaa
- 1 pkt HK Amerikanpekonia
- 1 dl kuohukermaa
- 1 rkl väkevää sinappia
- ½ tl suolaa
- mustapippuria myllystä
- lehtipersiljaa
Keitä kananmunat niin että keltuainen jää reilusti löysäksi ja paista pekonit pannulla rapeiksi. Revi hieman jäähtyneet kananmunat ronskeiksi paloiksi rosolliin. Leikkaa veitsellä pekonit pieniksi ja ripottele rosollin päälle.
Vatkaa kerma löysäksi vaahdoksi ja mausta sinapilla, suolalla ja mustapippurilla. Kruunaa rosolli sinappikermalla ja hienonnetulla lehtipersiljalla.