Bocuse d’Or – Euroopan karsinnat Trondheimissa

Maailman arvostetuimman kokkikilpailun Bocuse d’Orin Euroopan karsinnat mittelöitiin 19.-20.3.2024 Norjan Trondheimissä. Euroopan karsinnoissa mukana oli 20 maata, joista 10 parasta pääsi jatkoon tammikuussa 2025 Lyonissa järjestettävään loppukilpailuun.
Kisa oli jälleen kerran huikean kovatasoinen. Voiton vei kilpailuun yhtenä suurimmista ennakkosuosikeista lähtenyt Tanska Ruotsin sijoittuessa toiseksi ja isäntämaa Norjan ottaessa pronssia. Suomen edustaja Ismo Sipeläinen, assistentti Kaisa Laanemäe ja valmentaja Kristian Vuojärvi sijoittuivat kymmenenneksi ja ovat näin ollen finaalissa.
Kilpailuannokset valmistettiin norjalaisesta porosta ja akvaviitistä sekä norjalaisesta Skrei- eli vaellusturskasta, kampasimpukoista ja kapakalasta. Lautastehtävänä Sipeläinen tarjoili LIHA-nimisen annoksen, jonka innoittajana ovat maut Ismon lapsuudesta ja hänen näkemyksensä Suomen luonnosta. Annos sisälsi poron sisäpaistia päällystettynä pippurilla ja yrteillä. Paistirulla paistettiin poronkielivoissa. Lisäksi makuina olivat selleri, puolukka ja ankanmaksa. Lisukkeena oli poron verestä tehty leipä täytteenään karamellisoitua sipulia. Leipä glaseerattiin Linie-akvaviitilla, joka oli myös yksi pakollisista raaka-aineista.
Turska-vatitehtävä esiteltiin kilpailua varten suunnitellulta tarjoiluvadilta. 20 hengen tuomaristo arvioi annoksia maun, ulkonäön, pääraaka-aineiden käytön sekä omaperäisyyden perusteella. Vatitehtävässä Suomen joukkue tarjoili tuomaristolle KALA-nimisen turska- ja kampasimpukka-annoksen, johon oli saatu inspiraatio raaka-aineiden luonnollisesta elinympäristöstä. Turskan lisäksi vadilta löytyi kampasimpukkaa, merilevää, marinoitua kyssäkaalia sekä valkoherukka-jalapenokastiketta. Lisukkeina tarjoiltiin suomalaisella inkiväärillä ja omenalla täytetty tartaletti sekä erikseen tarjottava yrttinen omena-kyssäkaali-hernelisuke uppopaistetuilla kapakala-perunafrityyreillä.
Nyt joukkueella on syksyyn asti aikaa hengähtää, jolloin finaalin kilpailutehtävät ilmoitetaan ja alkaa valmistautuminen Lyonin loppukilpailuun.










