HK Isosti makua. Ja myös ihan reilusti syötävää
Valmisruoka on monelle arjen pelastus. Mutta joskus vastaan tulee tuttu tilanne: annos loppuu ennen kuin nälkä. Siitä ajatuksesta HK Isosti makua -mikroateriasarja lähti liikkeelle. HK Isosti makua -aterioissa on yli 40 % enemmän haarukoitavaa kuin mikroaterioissa keskimäärin. Kun nälkä on iso, myös annoksen pitäisi olla sen kokoinen.
Mutta Isosti makua ei tarkoita pelkästään suurempaa annoskokoa. Sarjassa on haluttu panostaa myös tuttuihin makumaailmoihin, joilla on vahva paikka suomalaisissa kotikeittiöissä. Valikoimasta löytyy muun muassa lihapullia ja muusia, lihapullapastaa, kanapastaa sekä kebabia riisillä. Ruokia, joihin on helppo tarttua kiireisen päivän keskellä.
Sarja on suunniteltu erityisesti niihin hetkiin, kun nälkä on tavallista suurempi. Pitkän työpäivän jälkeen, treenien jälkeen tai silloin, kun seuraavaan ateriaan on vielä aikaa. Samalla tuotteet ovat löytäneet paikkansa hyvin erilaisissa kotitalouksissa lapsiperheistä eläkeläisiin.
Monelle sopiva annoskoko on yksi tärkeimmistä valmisruoan valintaperusteista. Isosti makua vastaa tähän tarjoamalla enemmän syötävää samassa pakkauksessa. Lopulta Isosti makua -sarjan idea on yksinkertainen: tutut makumaailmat kotikeittiöistä runsaina annoksina, aina suomalaisesta lihasta. Isosti makua. Isoon nälkään.