• Lihakoulu
  • Tuotteet
  • Reseptit
  • Ravitsemus
  • Vastuullisuus
  • Yhteydenotto
  • Sivustohaku
  • Lihakoulu
    • Lihakoulun kaikki vinkit
    • Lihan säilytys
    • Työvälineet
      • Veitset
      • Leikkuulaudat
      • Paistinpannut
      • Lämpömittarit
      • Muut työvälineet
  • Reseptit
    • Reseptihaku
    • Arkiruoka
    • Hampurilaiset ja hodarit
    • Jauheliharuoat
    • Kastikkeet
    • Kasvisruoka
    • Keitot
    • Leivät
    • Makkararuoat
    • Nakkiruoat
    • Paistit
    • Pataruoat
    • Pastat ja risotot
    • Pekoniruoat
    • Pizzat
    • Piirakat
    • Pihvit ja vartaat
    • Pyörykät
    • Salaatit
    • Texmex
    • Uuniruoat
    • Wokit
  • Sesongit
    • Grillaus
      • Pihvit ja burgerit
      • Makkarat ja vartaat
      • Isot ja luulliset palat
      • Lisukkeet
      • Grillausvinkit
    • Juhlat
    • Sadonkorjuu
    • Isänpäivä
    • Pyhäinpäivä / Halloween
    • Itsenäisyyspäivä
    • Pikkujoulut
    • Joulu
      • Joulukinkun valinta
      • Joulukinkun sulatus
      • Joulukinkun paistaminen
      • Joulukinkun kuorrutus
      • Joulun hävikkivinkit
      • Joulun kysytyimmät kysymykset
    • Uusivuosi
    • Laskiainen
    • Ystävänpäivä
    • Pääsiäinen
    • Äitienpäivä
    • Vappu
    • Juhannus
    • Piknik
  • Tuotteet
    • Tuotehaku
    • Uutuudet
    • Klassikot
      • HK Sininen Lenkki®
      • HK Aitonakki™
      • HK Amerikan Pekoni®
      • HK Herkkumaksamakkara
    • HK Lastut
    • HK Pizzat
    • Porsaanliha
      • Joulukinkut
      • Porsaanpihvit ja -leikkeet
      • Porsaanlihasuikaleet ja -kuutiot
      • Porsaanpaistit ja -fileet
    • Naudanliha
      • Naudanpihvit ja -leikkeet
      • Naudanlihasuikaleet ja -kuutiot
      • Naudanpaistit ja -fileet
    • Jauheliha
      • Naudan jauheliha
      • Porsaan jauheliha
    • Grillimakkarat
    • Nakit
    • Lenkit
    • Pekoni
    • Kokolihaleikkeleet
    • Leikkelemakkarat
    • Maakarit®
    • Meetvurstit
    • Maksamakkarat
    • Hyytelöt ja pateet
    • Kasviproteiini
    • Valmisruoka
      • Välipalat
      • Lisukkeet
      • Valmisateriat
      • Pyörykät ja pihvit
  • Ravitsemus
    • Ravitsemussuositukset
      • Syö itsellesi hyvä olo
      • Ateriarytmi ja ruokahetket
    • Ravintoaineet
      • Proteiini
      • Rasva
      • Hiilihydraatit ja kuitu
      • Suola
      • Suojaravintoaineet
    • Lautasmalli
    • Ruokademokratia
      • Vastuullista ravitsemusta
    • Ruoka ja liikunta
      • Liike vaatii energiaa
      • Säännöllinen treeni vaatii säännöllistä syömistä
      • Proteiini on lihasten rakennusaine
      • Kestävyyttä ja nopeutta hiilihydraateista
      • Voitele keho kuntoon sisäisesti rasvalla
      • Keho kuivuu kuntoillessa
      • Välillä välipalaa
      • Lihas kasvaa levossa
      • Liikkuvan lapsen ravinto-opas
    • Proteiinilaskuri
  • Blogit
  • Vastuullisuus
    • Makusuola
    • HK tuo työtä tuhansille
    • Ruokahävikki
    • Pakkausten kierrätettävyys
    • Suomessa tehtyä ruokaa
    • Eläinten hyvinvointi
      • Sika
      • Nauta
      • Broileri
    • Laatuvastuu
  • Kuluttajapalvelu
    • Reklamaatio
    • Ota yhteyttä
    • Yritysasiakkaat
    • Usein kysytyt kysymykset
  • HK
  • Blogit
  • Pontta porsaanlihalle
  • Pontta porsaanlihalle

Pontta porsaanlihalle

17.11.2021

Pontta porsaanlihalle -kampanjan seremoniamestarit löytyvät kotimaisesta HK-ruokatalosta. Pohdittaessa syitä tämänhetkiseen mielikuvaan porsaanlihasta löytyy syitä monenlaisia. ”Jauheliha sekä broilerinsuikaleet ovat ottaneet ylivallan kotikeittiöiden arjen tuotevalikoimissa. Myös viikonlopun herkuttelussa porsasruokien asema on heikentynyt. Syytä voi kalahtaa tänne alan omaan nilkkaan siinä mielessä, että me ruokatalot emme ole onnistuneet kehittämään riittävän kiinnostavia porsaanlihatuotteita”, pohtii HK:n markkinointijohtaja Mikko Järvinen.

Mikko Järvinen: Make porsaanliha great again

HK:n markkinointijohtaja Mikko Järvinen on mennyt 15-vuotiaana kauppaan töihin, edennyt siellä lihatiskin toimenkuviin ja kouluttautunut myöhemmin lihamestariksi. Näissä töissä on syttynyt kiinnostus ruokaa, ruoanlaittoa ja ennen kaikkea lihaa kohtaan. Kaupallisessa koulutuksessa opinnäytetyönsä Järvinen on tehnyt lihatuoteryhmän kuluttajalähtöisestä kehittämisestä. HK:lla hänelle on kertynyt työvuosia kunnioitettavat 20 vuotta monissa eri tehtävissä.

Porsaanlihasta puhuttaessa Järvistä on huolettanut erityisesti se, että tällä mainiolla raaka-aineella tuntuu olevan enää kaksi sesonkia. On aika nostaa porsaanliha takaisin arvostetuksi, ympärivuotiseksi raaka-aineeksi.

Kun mietitään ammattilaiskeittiöitä, porsaanlihan rooli on heikentynyt ennen kaikkea ns. à la carte
-ravintoloissa naudanpihvin roolin korostuessa ja samalla broilerin roolin vahvistuessa. Porsaanliha on jäänyt vähän jalkoihin, vaikka sekin taipuisi moniin herkullisiin resepteihin, Järvinen miettii. Lisäksi jauheliha sekä broilerinsuikaleet ovat ottaneet ylivallan kotikeittiöiden arjen tuotevalikossa. Myös viikonlopun herkuttelussa porsasruokien asema on heikentynyt. "Syytä voi kalahtaa tänne alan omaan nilkkaan siinä mielessä, että me ruokatalot emme ole onnistuneet kehittämään riittävän kiinnostavia porsaanlihatuotteita", Järvinen pohtii.

Järvisen omalla ruokalistalla porsaanliha on pitänyt sijansa: nopeissa wokeissa ja grillauksessa ympäri vuoden (mitä kylmempi keli sen parempi!) ja talvikautena hautuvina pataruokina. Mikäli ravintolassa on tarjolla wieninleikettä, menee se takuuvarmasti tilaukseen.

HK mukana missiossa

Vuoden Kokki -kisan pääyhteistyökumppanina olemme mukana kehittämässä suomalaista ruoka-alaa ja sen osaajia. Kilpailun finaali kilpailtiin Messukeskuksessa Viini & Ruoka -tapahtumassa 29.-30.10.2021. Ammattilaisten suomenmestaruuskilpailu oli täynnä myös kuluttajia kiinnostavia yksityiskohtia. Finaalitehtävään kuului kaksi kokonaisuutta, joista lihatehtävän pääraaka-aineena tuli käyttää HK Rypsiporsas® -lihaa.

Alex Kallträsk esivalmistelemassa HK Rypsiporsas® -fileeselkää

Vuoden Kokki 2021 -finaalikilpailun ensimmäisen päivän pääruoka-annos oli erittäin mielenkiintoinen, sillä lihatehtävän pääraaka-aineena tuli käyttää HK Rypsiporsas® -fileeselkää. Lisäksi annoksessa piti olla kastike sekä vähintään kaksi lisäkettä kotimaisista juureksista.

Tällä kertaa pisimmän korren kilpailussa veti Ravintola Inarissa työskentelevä Kim Päivästö tasapainoisella ja korkealuokkaisella suorituksellaan.

Jaa
Tulosta

Artikkelin kirjoittanut

Ruokasisällöntuottaja
Blogista saat runsaasti vinkkejä ja mielenkiintoisia näkökulmia lihaan ja liharuokien valmistamiseen.

Blogit

Aamiaisesta kaikki alkoi

Aamiaisesta kaikki alkoi

Englantilainen aamiainen tuli 1970-luvulla tutuksi suomalaisille, kun reissaaminen ulkomailla yleistyi. Monet jäivät kaipaamaan erityisesti rapeaa pekonia, sillä pekonia ei vielä ollut Suomen markkinoilla.

Jauhelihat - arjen pelastajat

Jauhelihat - arjen pelastajat

Moni pähkäilee viikoittain jauhelihahyllyjen äärellä, että mitähän jauhelihaa käyttäisi tämän illan ruokaan. Yhtä oikeaa vastausta valintoihin ei ole, mutta tässä hieman helpostusta päätöksen tekoon.

Ruokamatkalla - Lontoo

Ruokamatkalla - Lontoo

Camden Market, Borough Market, Soho satoine ravintoloineen, China Town… Lontoo on ruokamatkaajan märkä päiväuni ja toteutuessaan ikimuistoinen kokemus. Toisaalta kuten Pariisi, jota pidetään kulinarismin Mekkana, voi myös Lontoossa olla vaikea...

Reseptit

  • Yritys
  • Ammattilaisille
  • Aineistopankki
  • Oiva-raportit
Ota yhteyttä
  • Käyttöehdot
  • Verkkoselailun tietosuojaseloste
  • Kuluttajien tietosuojaseloste